BUTY

Wykonane na miarę, idealnie dopasowane do garnituru buty to wizytówka eleganckiego mężczyzny – powinny zarówno dodawać elegancji, jak również pokazywać gust i pozycję zawodową właściciela. W naszej pracowni stosujemy techniki używane od stuleci przez najlepszych szewców włoskich, a każdy element buta wykonujemy ręcznie, stąd każda para delikatnie różni się od siebie i jest niepowtarzalna. Buty wykonujemy tradycyjnymi metodami: szpilkowania lub szycia (metoda ramowa). W metodzie pierwszej podeszwa z cholewką łączona jest przy pomocy ‘szpilek’ – cienkich drewnianych kołków, wbijanych w krupon skórzany podeszwy. Szpilki pod wpływem wilgoci pęcznieją i stają się doskonałym spoiwem, które pozwala na wieloletnie użytkowanie, bez ryzyka oderwania podeszwy. Metoda ramowa (goodyear welted) to znany od lat, najbardziej trwały sposób wykonania butów, który czyni je produktem wytwornym i luksusowym.

Fasony

Oxfordy

buty z zamkniętą przyszwą

Lotniki

buty z jednego kawałka skóry

Derby

buty z otwartą przyszwą

Brogue

buty na grubszej podeszwie, zdobione dziurkowaniem

Chelsea

zimowe buty wsuwane, z wysoką cholewką

Monk Strap

buty zapinane na klamerki

Skóry

W Hegg do tworzenia butów używamy skór z garbarni włoskich, hiszpańskich i polskich. Są to skóry wysokiej jakości, które zostały przez nas sprawdzone podczas wielu lat produkcji butów. W zależności od częstotliwości i sposobu użytkowania, doradzamy Klientom taką skórę, która sprawdzi się najlepiej w każdej sytuacji i będzie odpowiadała stylowi życia i pracy właściciela. W Hegg używamy skór o grubości 1-1.5mm, w zależności od rodzaju i przeznaczenia buta.

Kopyta

Kopyto to inaczej forma, na którą naciągana jest skóra w procesie produkcji buta. W Hegg wszystkie kopyta tworzymy indywidualnie! Dla każdego klienta po zdjęciu miary ze stopy, produkujemy kopyto podpisane jego imieniem i nazwiskiem. Nasze kopyta wykonujemy tradycyjnie z drewna i przechowujemy przez okres 5 lat od ostatniego zakupu. Razem z klientem możemy kształt kopyta modyfikować, gdy w przyszłości zechce on zmenić kształt buta.

Podeszwa i wyściółka wewnętrzna

Mniej widoczną, ale bardzo ważną częścią butów jest podeszwa. Jej główną funkcją jest osłonięcie stopy przed zimnem i wilgocią, dlatego powinna mieć odpowiednią grubość i być odporne na ścieranie. W Hegg podeszwy wykonujemy ze skóry, z kruponów o grubości 4.5-5mm. Skórzane podeszwy uznawane są za bardziej ekskluzywne od sztucznych i pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu stopa może swobodnie oddychać. Ich minusem jest jednak mniejsza odporność na mokre nawierzchnie – buty jesienne i zimowe warto zaopatrzyć w podeszwy gumowe, lub podzelować tworzywem sztucznym.

Wyściółka, czyli wewnętrzna wkładka i obicie ścianek buta, również ma wpływ na komfort użytkowania. I również tutaj najlepiej sprawdza się cienka, perforowana skóra - dla lepszego odprowadzania potu. Jest to również element dekoracyjny buta.

W ofercie posiadamy również garnitury i marynarki szyte na miarę.

Proces produkcji

1. Zdjęcie miary. Stopy są odrysowane ołówkiem na kartce papieru A4 w pozycji stojącej (stopa naturalnie obciążona ma delikatnie inne wymiary). Następnie mierzymy stopę w 4 punktach – palcach, podbiciu, pięcie, długości i szerokości.

2. Produkcja kopyta. Zebrane wymiary razem z odrysowanym konturem stóp posłużą do stworzenia indywidualnego drewnianego kopyta dla klienta, według wybranego modelu i kształtu butów.

3. Wykonanie cholewki. Cholewki wykonujemy ze skór włoskich i hiszpańskich, mogą mieć dowolny wzór i fason.

4. Wykonanie podszewki. Podszewka, czyli wewnętrzna część buta, wykonana jest w Hegg z delikatnej skóry.

5. Ćwiekowanie. Naciągnięcie zwilżonej skóry na kopyto przy pomocy gwoździ – ćwieków.

6. Szpilkowanie/Szycie. Podeszwa ze skóry przytwierdzana jest albo przy pomocy kołków drewnianych – tzw. szpilek, lub szyta metodą ramową, tzw. goodyear welted. 

7. Zbijanie obcasów. Obcasy składają się z warstw skóry, które również kleimy i kołkujemy, łącząc warstwy ze sobą.

8. Wykończenie. To etap produkcji, w którym nadajemy naszym butom ostateczny sznyt – impregnacja, nabłyszczanie woskiem na gorąco i polerowanie.